2024 CBO Competition

We are currently grading the CBO exam and will be contacting the top 4 students shortly. Once they confirm their participation in the IBO we will post results for the gold, silver and bronze levels - hopefully the week of April 22nd. 

The tentative date for the CBO Biology camp is June 30-July 4 - details to come.

The IBO will be held in Astana, Kazakhstan from July 7-14, 2024

2023 CBO Results

Congratulations to all participants in the 2023 CBO competition. Below you will find the medal winners or you can download the list here. Names in each category are listed alphabetically. Individual scores will not be released. 

2023 Team Canada 

Antian Jiang

Toronto

Marc Garneau Collegiate Institue

Steven Luo

Toronto

Earl Haig Secondary School

Gabriel Tian

Thornhill

University of Toronto Schools

Monica Zhang

Mississauga

John Fraser Secondary School

Gold Medal Winners - Top 10% of students

Antian Jiang

Toronto

Marc Garneau Collegiate Institue

Steven Luo

Toronto

Earl Haig Secondary School

Gabriel Tian

Thornhill

University of Toronto Schools

Monica Zhang

Mississauga

John Fraser Secondary School

Isabelle Chan

Port Perry

 

Irena Chen

Newmarket

St. Clement's School

Andrew Fang

Edmonton

Vernon Barford School

Edward Gao

Vancouver

West Point Grey Academy

Elijah Kurien

Markham

Father Michael McGivney

Brian Li

Markham

Marc Garneau Collegiate Institute

Daniel Lian

Richmond Hill

University of Toronto Schools

Brandon Ling

Toronto

University of Toronto Schools

Michael Liu

Calgary

Western Canada High School

Jayden Nguyen

Kanata

Earl of March S.S.

Ailsa Shen

Calgary

Western Canada High School

Andy Shi

Calgary

Western Canada High School

Michael Wen

Toronto

Marc Garneau Collegiate Institute

Luke Xiu

Calgary

Sir Winston Churchill High School

 

Silver Medal Winners - next 20% of students

Jeremy Dai

Toronto

Marc Garneau CI

Saachi Deshpande

Calgary

Western Canada High School

Ryan Fu

Edmonton

Old Scona Academic High School

Yuewen Gao

Toronto

Marc Garneau CI

Joyce Hao

Toronto

Branksome Hall

Leyan He

Toronto

University of Toronto Schools

Anna he

Tornto

Northern Secondary School

Jerry Hong

North York

Marc Garneau Collegiate Institute

Sophia Laird

Mississauga

The Woodlands Secondary School

Lukas Li

Toronto

William Lyon Mackenzie CI

Crystal Li

Markham

University of Toronto Schools

Andrew Li

Burnaby

St. George's School

Zander Li

Waterloo

Laurel Heights Secondary School

Daniel H. Liu

Surrey

Fraser Heights Secondary School

Anne Liu

Markham

Marc Garneau Collegiate Institute

Miriam Lu

Surrey

Semiahmoo Secondary

Max Lu

Vancouver

St. George's School

Jiabei Luo

Calgary

Sir Winston Churchill High School

Iris Ma

Toronto (North York)

Marc Garneau Collegiate Institute

William Marcotte

Toronto

Upper Canada College

Adam Mawani

Toronto

University of Toronto Schools

Krish Mendapara

Brampton

St. Edmund Campion Secondary School

Harsh Mutupuri

Ottawa

Merivale Intermediate/High School

Daria Picu

Richmond Hill

University of Toronto Schools

Aaliyah Pirani

Calgary

Western Canada High School

Araf Reshad

Waterloo

Kitchener-Waterloo CI

Marissa Shang

Vaughan

Marc Garneau Collegiate Institute

Manav Sharma

Surrey

Ecole Salish Secondary

Felishia Tian

North York

University of Toronto Schools

Aydan Wang

Vancouver

St. George's School

Steven Wang

Vancouver

Lord Byng Secondary

Tommy Wu

North York

Upper Canada College

Jingyi Xiang

Calgary

Webber Academy

Caleb Xu

Richmond Hill

Richmond Hill High School

Michael Yang

Markham

Marc Garneau Collegiate Institute

Shirley Yuan

Calgary

Western Canada High School

Yurun Feng

Vancouver

Lord Byng Secondary School

Jayden Yu

Vancouver

Point Grey Secondary

Bronze Medal Winners - next 30% of students

Izaan Ali

Brampton

John Fraser Secondary School

Joshua Cheng

Calgary

Western Canada High School

Ashley Dong

Richmond Hill

Northern Secondary School

Coralie Dumont

Montreal

Collégial international Ste-Anne

Maya Fitzgerald

Toronto

University of Toronto Schools (UTS)

Grace Fu

Calgary

Western Canada High School

Abby Ge

Surrey

Semiahmoo Secondary School

Kevin Guo

Oakville

University of Toronto Schools

Phoenix Hsuen

North York

Earl Haig Secondary School

Sterling Huang

Toronto

University of Toronto Schools

Saachi Jain

Ajax

University of Toronto Schools

Angela Jiang

Mississauga

Glenforest Secondary School

Helene Li

Ottawa

Merivale H.S.

Eric Li

Vancouver

Lord Byng Secondary

Rally Lin

Oakville

University of Toronto Schools

Arya Mohammadi Ghanatghestani

Calgary

Western Canada High School

Frank Ni

Vaughan

Upper Canada College

Tessa Nitescu

Toronto

Marc Garneau CI

Rachel Ou

Toronto

A.Y. Jackson Secondary School

Alvin Pan

Toronto

Marc Garneau Collegiate Institute

Selina Park

Chilliwack

Sardis Secondary School

Qinxin Xu

Vancouver

Crofton House School

Joseph Shen

Vancouver

St. George's School

Andrew Sun

Burnaby

Burnaby Mountain Secondary School

Justin Tan

Calgary

Sir Winston Churchill High School

Pari Vansjalia

Vaughan

Thornhill Secondary School

Terry Wang

Vancouver

Lord Byng Secondary School

Sophia Wang

Toronto

A.Y. Jackson Secondary School

Scarlett Wang

Kanata

Merivale High School

Jarmin Weng

Vaughan

University of Toronto Schools

Ziqi Weng

Montreal

Marianopolis College

Apple Wu

Vancouver

Lord Byng Secondary School

Yi Jia Xiao

Vancouver

Crofton House School

Andrew Xing

Markham

University of Toronto Schools

Emma Xing

Richmond Hill

St. Theresa of Lisieux CHS

Jessie Yan

Richmond Hill

Alexander Mackenzie H.S

Chloe Yang

Toronto

Havergal College

Sophie Yee

Toronto

Marc Garneau Collegiate Institute

Daniel Zhang

Richmond

St. John's School

Arthur Zhang

Toronto

Marc Garneau CI

William Zhang

Markham

Unionville High School

Victor Zhao

Vancouver

St. George's Senior School

Elsa Zheng

Victoria

St. Margaret's School

Hou De Zhu

Vancouver

St. John's School

Ayda Zivaripiran

Toronto

William Lyon Mackenzie C.I.